Basın Bültenleri

Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman

02.06.2015

Rönesans Holding şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş, “Şehir Hastaneleri” projesinin ikinci durağı olan 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi için çalışmaları tamamladı. Japonya’nın iki önemli bankasının da içinde bulunduğu, toplam 139 milyon euro’luk yatırımın, 111 milyon euro tutarındaki finansal kapanış imza töreni, 2 Haziran’da gerçekleşti.

Türkiye’deki sağlık sektöründe önemli bir dönüşüm başlatan “Kamu Özel İşbirliği -PPP” (PPP-Public Private Partnership) projesinin önemli aktörlerinden Rönesans Sağlık Yatırım (RSY), sağlıkta “Rönesans” atılımına Adana’dan sonra Yozgat ile devam ediyor.

Bu yatırımların ilk durağı olan 1550 yatak kapasiteli Adana Şehir Hastanesi’nin hemen ardından Yozgat için düğmeye basan RSY, iş ortağı olarak seçtiği uluslararası yatırım fonları Meridiam Infrastructure, Sıla Grup ve Şam Yapı ile yürütülen çalışmaları başarı ile tamamladığını açıkladı.

2 Haziran’da projenin finansal kapanış imza töreni için düzenlenen toplantıya, Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ve projenin iş ortağı kuruluşlarının yetkilileri katıldı. 475 yatak kapasiteli ve son derece donanımlı Yozgat Şehir Hastanesi projesinin yatırım maliyetinin 139 milyon euro olarak açıklandığı toplantıda, bunun 111 milyon euro’luk kısmı Japonya'nın iki önemli bankası Sumitomo Mitsui Banking Corp (SMBC) ve Bank of Tokyo Mitsubishi (BTMU) ile dünya devleri Siemens ve Intesa’dan temin edileceği vurgulandı.

“2 MİLYON SAĞLIK TURİSTİ TÜRKİYE’YE GELECEK”

İmza töreninde söz alan Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Türkiye’nin sağlıkta son 10 yılda ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurguladı. Geçmişteki sıkıntıların geride kaldığını belirten Gümüş, “Ülkemizde günde 1 milyona yakın hastaya poliklinik hizmeti sunuluyor. Sağlık sektöründe ne yazık ki şiddet konusu da gündemde. Hastanelerin yapısının düzeltilmesi, mekanların doğru tasarımla yapılandırılması ve tüm detayların daha ilk baştan düşünülmesi, bu şiddetin önlenmesinde önemli rol oynayacaktır” diye ekledi.

Bu konuda Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle hayata geçirilen şehir hastanelerinin Türkiye’yi sağlıkta bir adım ileri taşıyacağına değinen Gümüş, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizde toplam 34 PPP şehir hastanesi için düğmeye bastık. Bunun 17’sinin imzaları tamamlandı. Bu yatırımlar hayat geçtiğinde ülkemiz toplam 40 bin yatak kapasiteli ve son donanıma sahip şehir hastanelerine kavuşacak. Türkiye’nin en güçlü firmaları ve uluslararası bankalarla işbirliği içinde bu süreci yönetiyoruz. Bunun sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek bir model olacağını öngörüyoruz. Bu yatırımlarımızı uluslararası sağlık turizmine açarak, sağlık amaçlı seyahat eden yaklaşık 2 milyonu ülkemize getirmeyi hedefliyoruz.”

2017’DE HİZMETE AÇILACAK

Projenin 2017’de tamamlanacağının ve Yozgat halkının alanındaki son teknolojiyle donatılmış şehir hastanesine kavuşacağının müjdesini veren Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, “Yozgat Şehir Hastanesi için toplam yatırım maliyetimiz 139 milyon euro’ya ulaşacak. Finansman tutarı ise 111 milyon euro olan bu projeyi, yine dünyanın önde gelen yatırım fonlarından Meridiam Yatırım Fonu ile Sıla Grup ve Şam Yapı işbirliğinde gerçekleştirdik. Adana’dan sonra, ikinci adımımız olan Yozgat için de çalışmalarımızı başarı ile tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projede dünya liderlerinden Japonya’nın en önemli iki bankası Sumitomo Mitsui Banking Corp (SMBC) ve Bank of Tokyo Mitsubishi (BTMU) ile yine dünyanın lider bankaları Siemens ve Intesa ile finansman işbirliğimizi gerçekleştirdik. Yatırım maliyeti 139 milyon Euro olan bu projenin toplam finansman tutarı olan 111 milyon euro için bu büyük projede birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağız” dedi.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMLİ AKTÖRÜ OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

“Projemizin amacı, Yozgat ilindeki mevcut sağlık tesislerine bir yenisini ekleyerek, hem yatak sayısının hem de sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmek” diye belirten İpek Ilıcak Kayaalp, kamu özel işbirliklerinin sürdürülebilir ve kaliteli sağlık hizmetlerine ulaşımın en önemli anahtarlarından biri olarak gördüklerini de açıkladı. “Türkiye’nin sağlıkta başlattığı bu önemli dönüşümün aktörleri arasında olmak, bizim için çok büyük bir gurur kaynağıdır” ifadelerini kullanan İpek Ilıcak Kayaalp, projenin uluslararası yatırım fonları ve finans kuruluşları tarafından desteklenmesini ise “Rönesans ve Türkiye’ye duydukları güven” olarak yorumladıklarını açıkladı ve ekledi:

“Rönesans Sağlık Yatırım olarak hedeflerimiz Adana ve Yozgat ile de sınırlı değil. Toplamda 6 bin 818 yatak kapasitesine ve 2 milyon metrekare inşaat alanına sahip olan ve kamu-özel işbirliği modeli ile yapılacak projelerimiz için 2 milyar euro’luk yatırım hedefliyoruz”

“DÖNÜŞÜMÜN PARÇASI OLMAKTAN MUTLUYUZ”

Meridiam Yatırım Fonu iş Geliştirme Direktörü Marco Rosso ise, Türkiye’nin ekonomisine ve büyük geleceğine inanan bir firma olarak Yozgat Şehir Hastanesi projesinde yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Türkiye’nin sağlık sektöründeki bu önemli dönüşümün bir parçası olmanın Meridiam Yatırım Fonu için de önem taşıdığına değinen Rosso, “Bu projenin özellikle Yozgat ve çevresinde yaşayanların hayat ve sağlık kalitesinin geliştirilmesinde çok büyük bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

EN KAPSAMLI ŞEHİR HASTANELERİ ARASINA GİRECEK

2 yıl içinde faaliyete girecek olan Yozgat Şehir Hastanesi, Proje Kamu Özel İşbirliği (PPP) yatırım-finansman modeli ile gerçekleştirilecek. Projenin işletme süresi ise 25 yıl olarak belirlendi. Sağlık Kampüsü yaklaşık140.000 metrekare toplam inşaat alana sahip olacak. Bünyesinde 113 poliklinik odası, 15 ameliyathane odası, acil servis, yoğun bakım ünitesi, anjiyo, kemoterapi, endoskopi, nükleer tıp üniteleri, fizyoterapi ve hemodiyaliz merkezi, radyoloji bölümü ve ileri düzey patoloji bölümü bulunan Yozgat Şehir Hastanesi, tam kapasite ile çalışmaya başladığında, Yozgat ili ve çevresinin sağlık hizmeti ihtiyacını en modern şartlarda karşılayacak bir donamına sahip olacak.

Rönesans Holding şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım, kamu altyapı yatırımlarının uzun dönemli bakım, işletme ve yapım hizmetlerinin özel sektör tarafından gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan Kamu Özel İşbirliği modeli kapsamında, toplamda 2 milyar euro tutarında yatırım yapmayı planlıyor. Hastaneler Adana, Bursa, Elazığ, Yozgat’ın yanı sıra ayrıca bir paket halinde Afyon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van’da hayata geçirilecek fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri ile psikiyatri hastanelerini kapsıyor.

Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman
Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman
Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman
Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman
Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman
Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman
Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman
Yozgat’ta sağlık “Rönesans”ına Japon devlerinden finansman